زمین بازی
طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می*باشد و فارغ از هر گونه برجستگی یا فرورفتگی است.
زمین توسط خطوطی به عرض ۵ سانتیمتر علامت گذاری می*شود. این اندازه*گیری از گوشه زمین است.
خطی به عرض ۵ سانتیمتر میان خطوط کناری در زیر تور کشیده شده*است و زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می*کند و به اسم خط مرکزی شناخته می*شود.
انجمن تفریحی و سرگرمی وب فان
خطوطی به طول ۹ و عرض ۵ سانتیمتر در ۳ متری خط مرکزی بطور موازی کشیده شده*است و به عنوان خط پایان شناخته می*شود. منطقه حمله به خط مرکزی محدود است.
در هر قسمت زمین، منطقه سرویس توسط دو خطوط به طول ۱۵ و عرض ۵ سانتیمتر مشخص شده و در بیست سانتیمتری خط پایان و عمود بر آن قرار گرفته*است. یکی از این خطوط در امتداد خط کناری و دیگری در ۳ متری سمت چپ خط کناری راست قرار گرفته*است.
حداقل درجه حرارت زمین سرپوشیده ۱۰ درجه*است.
تور
طول تور ۵/۹ و عرض آن ۱ متر است. و از سوراخ*های مربع شکلی به ضلع ۱۰ سانتیمتر تشکیل شده*است. پارچه*ای از جنس کتانی به ضخامت ۵ سانتیمتر به لبه بالایی تور دوخته شده*است.
ارتفاع تور از مرکز زمین 2.43 متر است. تعیین ارتفاع تور برای خردسالان و نوجوانان به عهده مجمع ملی گذاشته می*شود. هر دو انتهای تور از زمین به یک فاصله هستند و نباید حتی ۲ سانتیمتر بالاتر از اندازه مقرر باشند.
پارچه*ای از جنس کتانی که عرض آن ۵ سانتیمتر بوده و سفید رنگ می*باشد، در کناره*های تور و عمود بر لبه*های آن کشیده می*شود.
تور برای بانوان 2/33 است
توپ
توپ به شکل کروی و از جنس چرم است و شامل توپی لاستیکی یا ماده*ای از این قبیل می*شود. قسمت رویی آن سه رنگ است زرد و آبی و سفید باشد. *محیط: ۶۵ الی ۶۷ سانتیمتر
وزن: ۲۵۰ الی ۲۸۰ گرم
تیم*ها
هر تیم شامل ۶ بازیکن می*شود.
سه بازیکن در خط جلو و سه بازیکن در خط عقب قرار می*گیرند.
هر تيم داراي 6 تعويض است و هر بازيکن ميتواند 2 بار تعويض شود ، يعني هر بازيکن ميتواند يک بار داخل و يک بار خارج شود .
زمانی که توپ سرو می*شود، سه بازیکن خط جلو باید در جلوی بازیکنان خط عقب قرار گیرند.
بازیکن از قطاع دایره سمت راست خط عقب با یک دست سرو می*زند.
زمانی که توپ در زمین وارد می*شود، بازیکنان می*توانند برای پرتاب توپ به هر نقطه*ای حرکت کنند، حتی اجازه دارند که برای جلوگیری از تماس توپ با زمین، به خارج از زمین بروند.
دو تیم ۶ نفری با یکدیگر روبرو می*شوند. داور در بالای تور قرار گرفته و ناظر بر اجرای مسابقه بوده و سوتی در دست دارد. سرداور نیز مقابل او قرار می*گیرد. در اینجا تیمی که سرویس را دریافت می*کند، منتظر توپ می*شود. بازیکنان در وضعیت آماده*باش بوده و دست*ها، انگشتان، بازوها و پاها در حالات مطلوب قرار می*گیرند. بازیکنان در مرکز زمین می*ایستند و در این محل بیشتر حمله*ها شکل می*گیرد، به طوری که یکی از آن*ها در نزدیک تور ایستاده و بقیه بازیکنان فرم w را تشکیل می*دهند.
داورها و مسئولین
هر مسابقهٔ والیبال دو داور اصلی دارد یکی داور اول که در بالای تور می*باشد و دیگری داور دوم می*باشد که روبروی داور اول می ایستد و در مواقعی خاص اجازهٔ سوت زدن نیز دارد. چهار داور خط دور تا دور زمین والیبال می ایستند و با پرچم داور اول را در امر قضاوت یاری می دهند. دو داور هم پشت میز منشی هستند یکی داور منشی و دیگری هم کمک منشی که کار ثبت امتیازات، تعوبض*ها و اخطارها را بر عهده دارند. سرداور هم به عنوان ناظر می بایست در تمام دیدارها حضور داشته باشد.
منبع:ویکی پدیا